Ланки ланцюгу розкриття злочину «торгівля людьми»

Перші кримінальні справи за статтею 149 КК України були порушені у 1998році. На той час їх було всього дві. Станом на 30 червня 2008 року вУкраїні вже порушено 168 таких справ, за якими - сотні людських доль

В Кримінальному кодексі України є відносно нова стаття 149 „Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини”. Перші кримінальні справи за цією статтею були порушені у 1998 році. На той час їх було всього дві. Станом на 30 червня 2008 року в Україні вже порушено 168 таких справ, за якими - сотні людських доль. Потерпілі від цього злочину зазнали попрання своїх прав стосовно життя, свободи та особистої недоторканості, свободи пересування та проживання, одруження, свободи від рабства, катувань, жорстокого чи нелюдського поводження, прав на рівність перед законом, на працю, відпочинок, відповідний рівень життя.


Дільничні інспектори

Дільничні інспектори часто є першими, хто дізнається про злочин «торгівля людьми» на місцевому рівні. Адже їхня робота полягає в живому спілкуванні з людьми, зборі інформації про те, що і з ким відбувається, що і від кого слід очікувати. Маючи певні навички та інформацію, дільничний інспектор може ідентифікувати жертв торгівлі людьми з числа тих осіб, що повернулися з-за кордону, та встановити особи злочинців-вербувальників. Особливо це важливо в сільській місцевості, де дільничний інспектор є єдиним представником органів внутрішніх справ, на якого покладені обов’язки з охорони громадської безпеки.

Так, спеціальні знання, вміння та навички допомогли начальнику дільничних інспекторів Ємільчинського РВ УМВС Лук’янчуку С.М. розкрити гучну справу по факту торгівлі людьми. Як повідомив правоохоронець представникам ГО «Жіночий інформаційно-консультативний центр», почалося все із заяви, яка надійшла від однієї громадянки про вилучення у неї мобільного телефону односельчанином. Виявилося, що кривдник причетний до вербування та переправлення близько 20 мешканців району на роботу до Росії. За кожного відправленого він отримував по 500 доларів США. Стосовно злочинця в 2007 році була порушена кримінальна справа за ст. 149 КК України, вже відбувся суд і чоловік отримав покарання.Відділ по боротьбі із злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми

В структурі УМВС України в Житомирській області вже 8 років працює відділ по боротьбі із злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми. Цей відділ приймає інформацію про факти торгівлі людьми безпосередньо від населення, громадських організацій, а також активно співпрацює з дільничними інспекторами області. За даними сайту УМВС України в області, з початку року відділом викрито два канали переміщення жителів Житомирщини у трудове рабство до Польщі (встановлено 7 постраждалих) та один канал – до Російської Федерації (понад 15 постраждалих).Житомирський прикордонний загін

Державна прикордонна служба України на рівні з підрозділами МВС, СБУ, здавалось би, повинна виконувати важливу роль в боротьбі із злочином «торгівля людьми», що має інтернаціональний характер. За 2005-2006 р.р. з Туреччини, Італії, Німеччини та Греції було депортовано 111 мешканців Житомирської області, з них – 36 жінок віком 20-50 років.

На сьогоднішній день, як розповіли представники Овруцької прикордонної комендатури (Житомирський прикордонний загін) для ЖІКЦ на тренінгу в Овручі 22 квітня 2008 року, відстежувати факти торгівлі людьми вони не мають можливості. Причина цього - та, що в обов’язки загону входить перевірка лише наявності українського паспорту у осіб, які перетинають Північний кордон. До сьогодні за допомогою щодо захисту від торгівців людьми жодна людина до прикордонників не зверталася. Проте слід зауважити, що вербувальники завжди інструктують своїх жертв стосовно того, як розмовляти і поводитися при перетині кордону.

На думку президента ЖІКЦ Ірина Бабенко, «факти повторного оформлення закордонних паспортів внаслідок його втрати можуть непрямо вказувати на злочин «торгівля людьми». Кількість втрачених паспортів з року в рік зростає. Окрім того, все більше дівчат, які щойно закінчили навчання у школі, або продовжують вчитися у професійно-технічних училищах, оформляють закордонні паспорти. Це потенційна група ризику».Прокуратура та правосуддя

В області кримінальні справи за ст. 149 КК України найчастіше порушуються слідчим управлінням УМВС. Проте прокуратура області, здійснюючи нагляд за законністю порушення справ, часто закриває їх.

Загальноукраїнська статистика МВС та Державної судової адміністрації свідчить, що до суду доходить близько 85% від числа зареєстрованих справ по фактам торгівлі людьми, а частка справ, розглянутих місцевими загальними та апеляційними судами, сягає не більше 26%. В 2007 році начальник ВБЗПТЛ УМВС в Житомирській області Віктор Курбатов повідомляв про порушення 13 кримінальних справ за ст.149, однак в підсумку виявилося, що передано до суду було лише три (по 13 епізодам). В суді на даний час розглянута лише одна. В попередні роки статистика була більш втішною: в 2004 році – порушено 11 справ (11 потерпілих), передано до суду – 8, в 2005 році – 17 справ (19 потерпілих), до суду передано всі, в 2006 році – відповідно 19 порушених справ (22 потерпілих), до суду передано 17.

Отже, як говорить Катерина Левченко, президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна»: «Розкриття злочину працівниками МВС ще не означає покарання злочинців.» (опубліковано на сайті МВС України).

Можливо, це пов’язано зі складністю справ, або із необхідністю удосконалення судової системи? Наприклад, Марію Климчук, координатора реінтеграційних програм ЖІКЦ, до сьогодні хвилює питання, чому так сталося, що слухання по справі потерпілих Ємільчинського району здійснювалося у відкритому судовому засіданні? Чому був доступ сторонніх осіб, які принижували потерпілих прямо в залі суду? Суд мав всі підстави для прийняття ухвали про призначення закритого судового засідання, адже розголошувалися відомості про інтимне життя постраждалих від торгівлі людьми (сексуальна експлуатація).

Існують і суб’єктивні перепони в покаранні злочинців. Та людина, що визволилась з фактичного рабства, важко переживає свої невдачі і часто не звертається до правоохоронних органів, або звертається кілька років потому. Вчасне звернення та об’єднання зусиль більшого числа потерпілих в межах однієї справи значно підвищує результативність роботи правоохоронної та судової системи.Громадські організації

Громадські організації, які діють у сфері протидії торгівлі людьми, здійснюють велику роботу з виявлення постраждалих від цього злочину, а через них – і злочинців. Методи, які при цьому використовуються, такі: проведення інформаційних заходів (в тому числі відкриття «гарячих ліній»), співпраця з партнерськими організаціями та державними структурами (в тому числі, з центрами зайнятості, структурами органів місцевого самоврядування, держадміністрацій).

Громадські організації не тільки надають підтримку правоохоронним органам, але й надзвичайно суттєву – самим потерпілим від торгівлі людьми. Це – допомога в реабілітації та інтеграції у суспільство після пережитого, забезпечення безпеки потерпілих, якщо вони є учасниками кримінального процесу.

Слід зауважити, що слідчий, прокурор чи суддя рідко виносять постанову про застосування заходів безпеки до учасників процесу, оскільки такі заходи коштують дорого.

В Житомирській області в сфері протидії торгівлі людьми діють «Жіночий інформаційно-консультативний центр» та «Авенір» - партнери Міжнародної організації з міграції. За даними МОМ, результативність заходів неурядових організацій з виявлення постраждалих від торгівлі людьми в 2008 році перевищила результативність діяльності правоохоронних органів.


Источник: “http://zhzh.info/publ/9-1-0-662”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя